Murapol Poradniki Wygospodarowanie przestrzeni na garderobę – 5 porad, w jaki sposób ją stworzyć!
PORADNIK

Wygospodarowanie przestrzeni na garderobę – 5 porad, w jaki sposób ją stworzyć!

Wykończenie wnętrz wygospodarowanie-przestrzeni-na garderobe-5-porad-w-jaki-sposob-ja-stworzyc!

Chyba większość kobiet, a także i mężczyzn, marzy o przestronnej i odpowiednio zaaranżowanej garderobie, która pomieści wszystkie ubrania, buty i dodatki. W końcu garderoba pozwala utrzymać porządek i dobrze zorganizować swoją przestrzeń. Jednak nie w każdym domu, a co dopiero mieszkaniu, znajdzie się miejsce na osobne pomieszczenie, w którym można urządzić dużą garderobę. Co zrobić w sytuacji, gdy nie możesz sobie pozwolić na wydzielenie odrębnego pokoju? Jak zaprojektować małą, ale funkcjonalną garderobę?

Garderoba zdecydowanie podnosi standard i komfort życia codziennego – jej posiadanie nie jest już luksusem, a coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem. I choć mogłoby się wydawać, że w mieszkaniu ciężko wygospodarować na nią miejsce, to przy odrobinie kreatywności i cierpliwości możesz zaprojektować niewielką, ale ergonomiczną garderobę. Oczywiście małą garderobę trochę trudniej jest urządzić – wymaga to starannego zaplanowania i zastosowania funkcjonalnych rozwiązań, ale istnieje wiele alternatywnych możliwości stworzenia wydzielonej strefy do przechowywania.

Garderoba w sypialni

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, gdzie w mieszkaniu znajdzie się optymalna przestrzeń na garderobę. Pod uwagę należy wziąć nie tylko metraż lokalu, ale też układ pomieszczeń. Najlepiej będzie, jeśli garderoba będzie ulokowana blisko sypialni bądź łazienki – to chyba najbardziej odpowiednie miejsce na taki kącik. To właśnie między tymi dwoma pomieszczeniami zazwyczaj krzątasz się podczas przygotowań do wyjścia z domu. Urządzenie garderoby w sypialni lub obok łazienki pozwala uniknąć dodatkowego chodzenia między pokojami i usprawnia codzienne rytuały.

Kiedy już znajdziesz miejsce na garderobę, należy dokładnie wymierzyć tą przestrzeń. Na tym etapie ważne jest ustalenie, ile miejsca będziesz potrzebował na swoje rzeczy, a to kwestia bardzo indywidualna, bowiem tylko Ty wiesz, ile posiadasz ubrań, butów i akcesoriów. Konieczne jest przejrzenie wszystkich rzeczy i zdecydowanie, czy potrzebujesz dużej ilości półek, czy stawiasz raczej głównie na wieszaki. Przy okazji urządzania nowego miejsca do przechowywania, warto zrobić porządki i pozbyć się tego, czego już nie nosisz lub nie potrzebujesz. Ubrania, buty i dodatki w dobrym stanie można oddać organizacjom pomocowym lub sprzedać na popularnych platformach.

Łączenie sypialni i garderoby to rozwiązanie praktyczne i chętnie stosowane. W zależności od rozmiarów pomieszczenia i budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na wygospodarowanie garderoby, możesz zastosować kilka sposobów.

Garderoba za ścianką

Wiele osób z racji niewielkiego metrażu wydziela z jadalni czy salonu, np. strefę do pracy czy kącik do dziecięcych zabaw. Czemu nie zrobić tego samego z sypialnią? Wystarczy, że w pokoju postawisz ściankę, a nawet półściankę. Jest to najdroższa metoda wydzielenia garderoby z sypialni, ale można też postawić na inne praktyczne, mniej inwazyjne rozwiązania, jak drewniany parawan czy ozdobna kotara. Zamknięta garderoba za ścianką ma swoje plusy – nie musisz w środku utrzymywać perfekcyjnego porządku, bo raczej żaden gość nie będzie tam zaglądał.

Garderoba narożna

Garderoba narożna to kolejne rozwiązanie, które pozwoli Ci wykorzystać każdy centymetr przestrzeni w sypialni. Można ją przygotować samodzielnie i ukryć, np. dzięki stylowym roletom. W sklepach znajdziesz też gotowe modele szaf narożnych dopasowanych do kąta pomieszczenia. Taki mebel to idealna propozycja dla każdego, komu brakuje miejsca na obszerną garderobę, a zwykła dwudrzwiowa szafa po prostu nie spełnia swoich zadań.

Garderoba we wnęce

Garderoba we wnęce to bardzo estetyczny i popularny sposób na wygospodarowanie garderoby w powierzchni sypialni. Budżet nie powinien być tu problemem – wystarczy zainwestować w szyny i przesuwne drzwi panelowe. Zyskasz powierzchnię na półki, które możesz zamontować według swoich potrzeb, a frontami zakryjesz wnętrze takiej mini garderoby.

Garderoba otwarta

Czasami pokoje są zbyt małe, by znaleźć w nich jakiekolwiek miejsce na garderobę. Warto wtedy postawić na „otwartą szafę”, czyli po prostu duży wieszak lub drążek, który wyeksponuje Twoje ubrania. Garderoba otwarta będzie stanowiła integralną część sypialni, będąc jednocześnie osobną strefą. Jej główna zaleta to przede wszystkim funkcjonalność – ubrania będą na wyciągnięcie ręki zaraz po przebudzeniu. Niestety to tanie rozwiązanie ma swoje minusy. Każdy, kto kiedyś korzystał z takiej opcji wie, że na ubraniach bardzo szybko osiada kurz, co może stanowić problem dla alergików bądź osób, które kochają nieskazitelną czystość i porządek.

Garderoba do przedpokoju

Jeśli dysponujesz stosunkowo dużym przedpokojem, to dobrym pomysłem będzie umieszczenie w nim dużej zabudowy meblowej. Garderoba w przedpokoju może pełnić różne funkcje i przybierać różne formy – od pojedynczych półek i wieszaków, poprzez obszerną, zabudowaną szafę. By uniknąć chaosu i sytuacji, kiedy domownicy wrzucają tam wszystko co popadnie, warto wybrać, np. system przechowywania łączący w sobie zabudowaną szafę z osobnymi półkami na buty i zewnętrznym panelem na wieszaki. Dzięki temu każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Zamontowanie prostego siedziska czy pufy podniesie funkcjonalność mebla – będziesz mógł wygodnie założyć buty.

Projektując małą garderobę nie można zapomnieć o szczegółach – sukces tkwi w dobrej organizacji i nie chodzi tu tylko o pojemne szuflady czy półki. Bardzo popularne stały się w ostatnich latach wszelkiego rodzaju akcesoria do przechowywania. Specjalne wieszaki do krawatów lub szalików, wkłady z przegródkami do szuflad na paski, biżuterię, rękawiczki itp. To wszystko pomoże utrzymać porządek i znacznie usprawni odnajdywanie rzeczy. Nie zapomnij o dobrym oświetleniu – nie tylko głównym, ale też wewnątrz szuflad i w szafkach.

Contact us

close

Бланк з контактами

close