Murapol Poradniki Najem krótkoterminowy – co warto wiedzieć?
PORADNIK

Najem krótkoterminowy – co warto wiedzieć?

Lokale na wynajem Najem-krotkoterminowy-co-warto-wiedziec

Najem krótkoterminowy to coraz częstsza forma wynajmu nieruchomości w naszym kraju, zwłaszcza w dużych miastach i kurortach turystycznych. W porównaniu do najmu na długi termin, najem krótkoterminowy mieszkania oferuje przede wszystkim nawet kilkukrotnie wyższe zarobki, choć niekiedy dużo większym nakładem pracy. Na czym polega najem na krótki termin i czy to się opłaca?

Co to jest najem krótkoterminowy?

Wynająłeś kiedyś mieszkanie, apartament czy domek ze znajomymi lub rodziną na zaledwie kilka dni? To jest właśnie najem krótkoterminowy. Najem na długi termin charakteryzuje się zwykle okresem wynajmu na co najmniej rok, czasami może być to kilka miesięcy i wiążę się z większą liczbą formalności (podpisanie umowy, protokół zdawczo-odbiorczy, a nawet wizyta u notariusza).

W przypadku najmu długoterminowego opłaty uiszcza się zwykle raz w miesiącu, natomiast najem krótkoterminowy polega na płatnościach za dobę czy też za noc, tak jak np. w hotelu. Ten rodzaj najmu wymaga też zdecydowanie mniej formalności, a cała procedura rezerwacji odbywa się dzisiaj często za pośrednictwem takich platform jak Booking czy Airbnb – to obecnie dwa najpopularniejsze serwisy oferujące tysiące nieruchomości na wynajem krótkoterminowy.

Najem krótkoterminowy – czy się opłaca?

Najem krótkoterminowy mieszkania to zdecydowanie bardziej opłacalna forma wynajmu względem długoterminowego, jeśli zadba się przede wszystkim o ciągłość rezerwacji. A wynika to z faktu, iż cena za jeden nocleg będzie zawsze wyższa w przypadku najmu krótkoterminowego aniżeli najmu na długi termin (oczywiście po przeliczeniu sumy 1-miesięcznej opłaty na liczbę dni w danym miesiącu).

W zależności od rodzaju nieruchomości, lokalizacji czy ceny będzie zależeć opłacalność najmu krótkoterminowego. Wybierając najem długoterminowy, stawiamy na stabilne wpływy raz w miesiącu np. przez rok czy kilka lat. Najem krótkoterminowy oferuje zaś natychmiastowe wpływy, bo opłaty za najem są regulowane zwykle z góry. Jednakże decydując się na tę drugą formę wynajmu, trzeba się liczyć z tym, że niekiedy lokal nie będzie cieszył się wysokim zainteresowaniem, a w konsekwencji mniejszymi przychodami z najmu.

Ważnymi kwestiami, które trzeba wziąć pod uwagę przy najmie krótkoterminowym to koszty i praca, jaką trzeba włożyć w utrzymanie nieruchomości w odpowiednim standardzie. Po każdej wizycie gości, nawet 1-dniowym pobycie, mieszkanie czy apartament trzeba w całości posprzątać, wymienić ręczniki, pościele itd. Można to zrobić na własną rękę i zaoszczędzić, albo zlecić to np. firmie sprzątającej, ale liczyć się z wyższymi kosztami obsługi takiej nieruchomości.

Ponadto decydując się na najem krótkoterminowy, który najczęściej polega na wynajmie lokalu na kilka dni, należy być w ciągłym kontakcie z najemcami. A zatem nawet gdyby korzystać z usług firmy sprzątającej, należy dostarczać klucze i je odbierać od najemców każdorazowo. Oczywiście coraz częściej możemy napotkać na tzw. szyfrowane skrzynki, w których zostawia się klucze, a najemca je odbiera po podaniu mu właściwego kodu, a po zakończonym wynajmie chowa je z powrotem do skrzynki. Wówczas taki sposób najmu może stać się niemalże bezobsługowy.

Wynajem krótkoterminowy – jak zacząć?

Zgodnie z najnowszym raportem ThinkCo, zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych to coraz częstsza forma lokowania kapitału i gromadzonych oszczędności przez Polaków. Nieruchomości kojarzą nam się ze stabilnością, co ma swoje potwierdzenie w stale rosnących cenach mieszkań w naszym kraju. Grupa Murapol przygotowała nawet specjalny produkt nieruchomościowy przeznaczony do celów inwestycyjnych – są to apartamenty inwestycyjne.

– Od kilkunastu lat obserwujemy dynamiczny przyrost liczby podatników wykazujących przychody z tytułu najmu, jest ich już ponad 800 tys. – czytamy w raporcie ThinkCo p.t. „Najem 2030”.

Przygotowując się do najmu krótkoterminowego, należy skrupulatnie przyjrzeć się i przemyśleć kwestie poruszone w niniejszych tekście. Nieruchomość trzeba dobrze przygotować pod ten rodzaj wynajmu, najłatwiej jest dołączyć do jednej z wyżej wymienionych platform oferujących dostęp do tysięcy użytkowników. Pamiętajmy jednak, że taki serwis pobiera prowizję za każdy wynajem.

Contact us

close

Бланк з контактами

close